Expozice představuje ojedinělou kolekci památek na nejvýznamnější mimopražskou tiskárnu 19. století, která působila v Jindřichově Hradci od roku 1797 až do poloviny 20. století. Zachycuje proces vzniku tištěné knihy v 19. století a konkrétní podobou jednotlivých tisků i jejich vazeb včetně osobních památek na rodinu Landfrasů.
VíceExpozice představuje malované terče jindřichohradeckých ostrostřelců z 19. století, na nichž je zobrazeny výjevy z historie města, významných událostí v Evropě i z historie ostrostřeleckého sboru. Kolekci terčů doplňuje ukázka terčových zbraní ze sbírek muzea.
VíceExpozice prezentuje umělecký odkaz a životní osudy nejslavnější české pěvkyně. Ve dvou místnostech jsou kromě fotografií, dokumentů a předmětů přestavujících pěveckou kariéru umělkyně vystaveny také ukázky z bohatých sbírek pěvkyně včetně nábytku, hudebních nástrojů, porcelánu či kuriozit, které soustředila na zámku v nedaleké Stráži nad Nežárkou, kde žila od r. 1914 až do své smrti.
VíceExpozice prezentuje církevní oltářní architekturu a plastiky převážně z období renesance a baroka. Nejvýznamnějšími vystavenými památkami jsou renesanční epitafy rodiny Thunklovy z roku 1579 a rodiny Pirchanovy z roku 1597, oltář sv. Ignáce z Loyoly, vytvořený v roce 1625, a oltář sv. Anny z roku 1683. Část expozice tvoří ukázky barokní sakrální plastiky pocházející hlavně z Jindřichohradecka.
VíceProstá renesanční stavba stojící na návrší zámeckého parku zaujme v interiéru především původními dochovanými ilusivnímu malbami a nápaditě řešeným dřevěným stropem symbolizujícím nebeský Jeruzalém. Svatyně je funkčnim římskokatolickým kostelem. V případě příznivého počasí bývá otevřena k nahlédnutí turistům.
VíceExpozice představuje autentický byt posledních majitelů, knížat Schönburg-Hartenstein, v podobě, jakou měl po roce 1910, kdy byla dokončena nejmladší přestavba zámku.
VícePoměrně rozsáhlý soubor grafických listů Maxe Švabinského (17.9.1873-10.2.1962), významného českého malíře a grafika, který byl za své zásluhy o české malířství poctěn v roce 1943 čestným občanstvím města Dačic.
VíceExpozice významných osobností z Dačicka z různých oblastí: vědy, hudby, divadla, literatury, sportu (Matěj Mikšíček, Rudolf Walter, Vincenc Hlava, František Křížek, Gustav Skalský, Jan Macků, František Šíma, Stanislav Cyliak, Josef Florian, Jan Kounický, Rudolf Urbanec, František Kopečný, Vladimír Fuka, Bohumír Kozák, Miloš Nosek).
Více